246, Old York Rd, NY 08080

09:00 AM to 07:00 PM ( Mon - Sat )

Jaká jsou rizika technologického pokroku


Dnešní civilizace by se dala bez nadsázky nazvat jako technologickou. V tomto oboru totiž zažíváme v posledních letech nevídaný pokrok. Ten většina lidí vítá, neboť jim značně zjednodušuje život. Koneckonců většina z nás dá nádobí raději do myčky a prádlo do pračky, neboť se nemusíme mořit s ručním praním či mytím. Tak máme mnohem více času pro sebe, což je vždy příjemné.

 

Je pravdou, že právě technologický pokrok umožňuje další technologický pokrok. Čím více času totiž máme pro sebe, tím více jej můžeme věnovat přemýšlení o jiných věcech a vynalézání. Také zvyšující se populace zde hraje roli, neboť to také znamená více vědců a inženýrů, kteří pak přináší více objevů a vynálezů.

robotický vysavač

 

Co si však většinou neuvědomujeme je fakt, že tento rychlý pokrok přináší nejen zvýšené pohodlí, ale také své vlastní specifické problémy. A vzhledem k tomu, že jsme v takovéto situaci poprvé, příliš nevíme, jak je vlastně řešit, což také není ideální. Tím hlavním je fakt, že technologie zároveň velmi rychle zastarávají. To znamená, že si musíme častěji kupovat novou. Také je to důvodem, proč se koupě nového přístroje vyplatí často více, než oprava toho stávajícího. O tom, že to není nijak ideální pro životní prostředí, asi není třeba hovořit. A vzhledem k tomu, jak se jeho stav neustále zhoršuje, je jasné, že to skutečný problém.

technologie jsou stále složitější

 

To však není vše. Pravdou je, že nové technologie jsou stále složitější. To znamená, že lidé jim přestávají rozumět a v případě potřeby nejsou schopni provádět ani jednoduché opravy. Vždy musí za specializovaným technikem, což se také prodraží. Mluvit bychom také měli o propasti mezi generacemi, které nové technologie jen zvyšují. Zvláště starší lidé jim totiž mají problémy porozumět a využívat je, zatímco mladí se bez nich téměř neobejdou. Je tedy jasné, že technologický pokrok má mnoho výhod i nevýhod, avšak přináší i problémy. A je na nás, abychom se s nimi vypořádali.