Herní scénář: Lanovka

Co budete otřebovat

 • Stavebnice LEGO. Doporučujeme LEGO TECHNICS, nebo alespoň CLASSIC.
 • Nebo česká vynikající stavebnice MERKUR.

Popis

Většina lidí si myslí, že hračky jsou jen takové nutné (a přiznejme si, často i zbytečné) věcičky pro děti, sloužící pro zábavu a krátkodobé rozptýlení. Jenže to vůbec není pravda. Záleží, jak si s nimi hrajete. Pro hračky totiž platí úplně stejná pravidla jako pro věci ve skutečném světě, jen poněkud v menším měřítku. A pro stavebnice to platí obzvlášť. Jde s nimi například řešit obrovské množství technických úloh a konstrukčních hlavolamů, nebo stavět fantastické stroje pro nejrůznější použití. V této misi budeme s Garbíkem Leonardem řešit dopravu nákladu do výšky, například do nepřístupných horských oblastí, kam nevede žádná silnice. Ale protože si hrajeme, můžeme si představit, že váš úkol je přepravovat krabičky od čaje z podlahy na postel, aniž byste je jich rukama dotkli. To bude prozatím stačit.

LanovkaJak to udělat? Řekli jsme, že silnice i jiné cesty musíme předem vyloučit, tudíž na vozidla zapomeňte. Asi vás hned napadne výtah. Hm, to není špatný nápad. Ale přemýšlejte: do jaké výšky je výtah použitelný, do sta metrů? A co silný vítr, déšť, a stabilita vůbec? Asi by to chtělo něco jiného, něco, co dosáhne mnohem výš a dál a také to bude stabilnější a odolnější. Co třeba lanovka? To by šlo. Když rozmístíte dostatek sloupů, můžete dopravovat náklad na docela slušnou vzdálenost a prakticky do jakékoliv výšky. Rozhodnuto: budete stavět lanovku!

Zkuste nejdřív sami popřemýšlet, jak se s touto misí vypořádat, možná si najděte na internetu nějaké užitečné informace, jak lanovka vůbec funguje, a až teprve pak se podívejte na náš návod kliknutím na tento odkaz.

Scénář

Doma zkonstruujte fungující lanovku, která by dokázala převážet náklad na vysoko položená místa.

Poznámka

Poraďte se s tatínkem, nebo se starším bratrem, určitě vám rádi pomůžou, a možná je vaše mise chytí natolik, že se do ní zaberou s vámi!

Obtížnosti

Pokud jste misi zvládli bez větších obtíží, moc se tím nechlubte, jedná se totiž o nejjednodušší obtížnost. Konstrukční problémy teprve začínají:

 • Dovezte na postel těžší náklad, například jablko.
 • Dovezte náklad do větší výšky, z podlahy na stůl.
 • Dovezte náklad na větší vzdálenost, třeba z jedné postele na druhou.
 • Postavte víc kabin, ať dokážete přepravit víc nákladu najednou.
 • Počítejte ztráty, řekněme, že máte pět jablek. Kolik vám jich spadne?

Postup

 1. Provázek dlouhý jako dvojnásobek délky lanovky šikovně spojte do kruhu.
 2. Postavte sloupy a provázek na ně volně položte, aby po nich nahoře mohl klouzat. Musí se pohybovat dokola, jako řetěz na jízdním kole.
 3. K provázku PEVNĚ přichytíte kabinu/nákladový prostor.
 4. Nyní byste měli rukou posouvat provázek a tím posouvat kabinu i s nákladem.
 5. Šikulové mohou dole na zemi postavit strojovnu s otáčející klikou pro pohodlné posouvání provázku. 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info