Mise: Sluneční hodiny

Garbíci

Albert

Objekt testování

Schopnost PRAKTICKÁ VĚDA

Co budete potřebovat

Jakákoliv stavebnice. Ale můžete použít i cokoliv jiného, uvidíte sami.

Popis

SHUrčitě jste si všimli, že Slunce nepostojí na jednom místě, ale že nad námi celý den putuje po obloze, až večer zapadne za obzor, nastane večer a bez slunečního světla se rychle přiblíží noc. A určitě také víte, že tohle sluneční cestování je jen pomyslné. Ve skutečnosti Slunce stojí pořád a pořád na jednom místě. To, co se pohybuje, je naopak naše Země. Otáčí se kolem své osy a to způsobuje celý ten klam.

Země se točí poměrně rychle a odměřuje tak náš čas. V této misi si to sami na vlastní kůži ověříte a naučíte se „cítit pohyb" naší planety. Uděláte to tak, že si vyrobíte vlastní sluneční hodiny. To sice není úplně nejpřesnější přístroj na měření času, ale pro náš účel bude bohatě stačit.

Postup

  1. Je to velmi prosté. Ze stavebnice postavte vysoký sloup a postavte ho někam, kde na něj bude celý den dopadat sluneční světlo a zároveň nebude překážet. Například před okno, na stůl, nebo na podlahu, na terasu, klidně i na zahradu.
  2. Potom si připravte, klidně znovu ze stavebnice, patnáct značek hodin a označte je číslicemi: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22. To bude náš budoucí ciferník.
  3. O víkendu, až budete mít celý den volno, v každou celou hodinu umístěte na hrot dopadajícího stínu z vašeho sloupu značku s příslušným číslem hodin. Takhle postupně stavte značky až do večera. A sluneční hodiny jsou hotové!
  4. Následující týden ze svého pokojíčku odstraňte všechny normální hodiny a řiďte se jen podle pohybu slunce. Za nějaký čas začnete cítit pohyb planety a přirozený tok času.

 

Mise

Postavte si vlastní sluneční hodiny a naučte se cítit pohyn planety Země.

Poznámka I.

Pokud něčemu nerozumíte, poraďte se s rodiči, nebo si projeďte internet, naleznete tam spoustu dostupných návodů a rad.

Poznámka II.

Hodiny se časem rozjíždějí a ztrácí na přesnosti. To je v důsledku ještě dalších pohybů Země. Proto musíte čas od času hodiny překontrolovat a značky ciferníku malilinko dorovnat.  

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info