MISE: Hledání artefaktů

Garbík

LARA

Objekt testování

Schopnost: DOBRODRUŽSTVÍ

Popis

Víte, co jsou to artefakty? Artefakty jsou člověkem vytvořené předměty, většinou hodně staré, které nám vypovídají, co se kdy a kde dělo. Jsou to takové stopy minulosti, zprávy z neznáma. Některé artefakty můžou být i velmi vzácné, to si jistě umíte představit, například hrobky dávných faraonů pod pyramidami. My však musíme být mnohem skromnější, a pro náš výcvik nám musí bohatě vystačit předměty staré třeba jen několik měsíců: staré nápisy, zbytky materiálů, části nářadí apod.
Mnohem obtížnější je to s luštěním artefaktů a čtením historie. Tady se teprve ukáže, jak dobří jste archeologové. Asi nejlepší metodou je nalézt takových artefaktů víc a pokusit se z nich složit alespoň přibližný obrázek, co se na onom místě mohlo kdysi dávno odehrávat. Jestli vás ani tak nic nenapadne, může pomoct mapa, místní názvy v okolí, případně informace obyvatel.
A co s tím vším?
Zaprvé je to dobrodružství, jak se sluší a patří na Garbíka Laru. A zadruhé, pokud nám pošlete zprávu o vašem nálezu, můžou se tam vypravit i ostatní archeologové a váš objev ověřit, doplnit, případně i vyvrátit. Ale takový už je život archeologa.

Mise

Hledejte v přírodě artefakty a vyvoďte z nich historii místa.

Pošlete nám zprávu, co se vám povedlo objevit. Hlavně fotku artefaktu, přesnou polohu místa na mapě, a také nezapomeňte připsat, o čem podle vás artefakt vypovídá.

Poznámka I.

Důrazně prosíme, nesbírejte například kousky z památek. To totiž není sbírání artefaktů, ale obyčejné vandalství!

Poznámka II.

Přesnou polohu pro ostatní badatele nejlépe určíte pomocí GPS. To jsou světové souřadnice, které zjistíte velmi jednoduše během několika sekund. Najděte místo vašeho objevu na webu mapy.cz, klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte možnost: Co je zde? Na pravé straně obrazovky se vám objeví taková dlouhá čísla, to jsou GPS souřadnice a o ty nám jde. Podle nich místo nálezu najde úplně každý. Zkuste si to procvičit a najděte:
50.0877733N, 14.4211111E
Schválně, zjistíte, kde se takové místo nachází?

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info