MISE: Adaptace v přírodě

Odměna

25 výzkumných bodů za návrhy dalších situací.  

Garbík

LARAArny

Objekt testování

Schopnost ADAPTACE, ODAVAHA

Upozornění

Tato mise je poměrně náročná, blíží se totiž skutečnému dobrodružství.

Co budete k misi potřebovat

  • Karty UNO. Vyberte od každé barvy čísla od jedničky do devítky. Dohromady budete mít balíček 36 karet.
  • Běžte na procházku nebo na výlet do přírody.

Popis

Nevěřte akčním filmům, dobrodružným hrám, knihám, ani komixům, a nevěřte především jejich všehoschopným a dokonalým hrdinům. Zapomeňte na přestřelky, rvačky, exploze nebo automobilové honičky. Nic z toho nemá s pravým dobrodružstvím pranic společného. Opravdická akce je mnohem obyčejnější a možná i nudnější. Na druhou stranu je skutečná a většinou přitom prožijete něco, co jste třeba ještě nikdy nezažili, něco vzrušujícího, možná i šíleného, až vám z toho bude běhat mráz po zádech a vlasy ježit hrůzou. Ale jako ve většině našich misí, úspěch záleží na poctivém a tvrdém výcviku. A proto než se pustíme do prvního skutečného dobrodružství, budeme trénovat pomocí této mise.

Slovo adaptace znamená přizpůsobení a to je pro Garbíka Laru velmi důležitá schopnost. Možná nejdůležitější. Umožňuje totiž ustát většinu kritických situací. To znamená, že s touto schopností byste se měli umět vypořádat s čímkoliv, co vás potká, a to kdekoliv, za jakýkoliv podmínek, ať je zima, horko, prší, sněží, nebo vedle vás dopadají střely a v patách vám běží smečka vlků. Další potíž je totiž v tom, že při dobrodružství si nikdy nemůžete vybrat, co právě nastane. Prostě se musíte rychle rozhodnout a okamžitě to provézt. Proto ruku v ruce s ADAPTACÍ je potřeba trénovat i pořádnou ODVAHU. Tím se konečně dostáváme k jádru téhle mise, a tím je výcvik v ostré akci.

Pravidla výcviku

  1. Jděte s rodiči nebo s kamarády na procházku do přírody.
  2. Dobře promíchejte všech 36 UNO karet a uložte si balíček do kapsy. (Další možností je svěřit karty rodičům a vlastně je tím zapojit do hry).
  3. Každých pět až deset minut procházky z kapsy vytáhněte jednu kartu a zjistěte její hodnotu.
  4. Podle čísla a barvy vybrané karty vyhledejte v našem KLÍČI odpovídající událost, představte si, že se jedná o skutečnou situaci, a zkuste si s ní poradit.
  5. Pokud to zvládnete, máte bod. Pokud ne, je to na vás asi příliš obtížné, v tom případě si bod naopak odečtěte.
  6. Když budete cvičit pravidelně a poctivě, časem zjistíte, že vám body rychle rostou. To je známka vaší připravenosti na skutečné dobrodružství.

KLÍČ k událostem

V rámci výcviku si představte, že jste se ocitli v divočině, pronásledují vás nepřátelští lovci a chtějí vás chytit. Máte totiž u sebe něco velmi cenného, budeme tomu říkat třeba poklad. To je příběh na úvod, dále už se situace vyvine podle vylosovaných karet:
Zelené karty
1. Zvoní vám telefon. Je to dobrá zpráva, záchranný tým je na cestě. Dostali jste pokyn, kterým směrem se musíte vydat, abyste dorazili na místo setkání.
ADAPTACE: Zjistěte, kde je severovýchod.
2. Po dlouhém pochodu vám docházejí zásoby vody.
ADAPTACE: Zjistěte, kde je nejbližší zdroj pitné vody, nebo jak jinak by se dala voda získat.
3. Obloha se povážlivě zatáhla. Zaslechli jste vzdálené hřmění, znamení přicházející bouře.
ADAPTACE: Zajistěte si úkryt před deštěm. Počítejte i s tím, že může pršet celou noc.
4. Je černočerná noc. Na obloze zajiskřily hvězdy. Noc bude mrazivá.
ADAPTACE: Přizpůsobte si oblečení, vymyslete, jak byste se zahřáli. Ale POZOR, nepřítel je nablízku, nesmíte rozdělat oheň, nebo vás lovci objeví. Vymyslete jiný způsob.
5. Lovci obsadili všechny únikové cesty. Budete muset nějaký čas přečkat na místě, než se situace trošku uklidní. Potíž je v tom, že vám dochází jídlo.
ADAPTACE: Zjistěte, co se dá kolem sníst, nebo vymyslete, jak si jídlo opatřit.
6. Při útěku před lovci vám nezbylo, než skočit do ledového jezera a přeplavat na druhý břeh. Dostali jste se sice do bezpečí, ale máte promočené oblečení až na kůži, navíc se ochlazuje, noc bude studená.
ADAPTCE: Rozdělejte oheň, usušte si oblečení. Jak byste to udělali?
7. Právě jste se dověděli, že se nemůžete vrátit domů, celé město je pod kontrolou lovců. Budete muset v divočině nějaký ten týden přečkat.
ADAPTACE: Postavte si chýši, pamatujte, že nemusí být jen na jednu noc.
8. Poklad, který hledáte, se nachází pod zemí. Potřebujete se k němu dostat.
ADAPTACE: Vyrobte si primitivní nářadí, něco, s čím by se dala nabírat hlína, kopat, páčit, sekat.
9. Lovci našli vaši stopu a časně ráno po ní vyrazí. Nemáte proto moc času, musíte využít příležitost, dokud je tma.
ADAPTACE: Vydejte se na cestu za bezměsíčné noci. Zavřete oči a pokračujte v pochodu. Je to těžké, ale třeba by šlo si nějak poradit...

Modré karty
1. Pozor, nedaleko odtud se ozvala střelba! Nad hlavou vám zasvištěly střely.
ADAPTACE: Nejrychleji, jak jen dovedete, utíkejte padesát kroků dopředu a tam se dobře ukryjte.
2. Nešťastně jste zakopli a vyvrknuli si kotník. Pekelně to bolí, nemůžete se na nohu vůbec postavit.
ADAPTACE: Od této chvíle nepoužívejte levou nohu a pokračujte v pochodu bez ztráty rychlosti. Jak si s tím poradit?
3. Máte hlad, sotva můžete pokračovat v pochodu. Potřebujete se posilnit, potřebujete maso.
ADAPTACE: Vymyslete a postavte past na zvíře, nebo popište, jak byste to udělali.
4. Lovci jsou blízko. Velmi blízko. Za tichých nocí slyšíte, jak se mezi sebou baví.
ADAPTACE: Vyrobte past na pronásledovatele. Zkuste je něčím zpomalit nebo odlákat.
5. Lovci zapálili les, aby vás vyštvali z úkrytu. Na vás se teď valí dusivý dým a kouř.
ADAPTACE: Ochraňte se před jedovatým kouřem a hlavně pokračujte v pochodu.
6. Je po všem. Jste obklíčeni a nemáte šanci na únik. Musíte alespoň zachránit drahocenný poklad, aby ho u vás lovci nenašli.
ADAPTACE: Najděte dokonalou skrýš a ukryjte tam bezpečně poklad. Řekněme, že má velikost peněženky. Musíte ho ovšem ukrýt tak, abyste ho při příští procházce našli a byl neporušený a nepromočený.
7. Lovci chytili nějaké nevinné lidi. Vyslýchají je, snaží se zjistit, jestli vás neviděli, přitom s nimi zacházejí velmi hrubě. To nemůžete dopustit.
ADAPTACE: Zachraňte nevinné lidi, nalákejte lovce na sebe.
8. Procházíte územím lovců. Je pravděpodobné, že zde umístili sledovací zařízení, nejspíš ho zamaskovali někam na zem.
ADAPTACE: Od této chvíle nesmíte šlápnout na jedinou větvičku, nebo šišku, může to být nástraha.
9. Cesta vede kolem tábora lovců. Jenže jinudy projít nelze. Nedá se nic dělat, musíte tudy zkrátka projít.
ADAPTACE: Zamaskujte se třeba jako strom, a když někdo půjde, zastavte se na kraji cesty, schválně, jestli si vás někdo všimne.
Červené karty
1. Na obloze se objevil vrtulník, pátrá po vás. Není vyloučeno, že má na palubě termovizi, takže umí zachytit teplo, které vyzařujete. To znamená, že vidí i skrz koruny stromů.
ADAPTACE: Okamžitě se ukryjte, nesmí vás z výšky zahlédnout. Vyhledejte si bytelný úkryt, nejlépe nějakou díru, jeskyni, přístřešek, nebo se schovejte pod něco mohutného.
2. Z divočiny se ozval podezřelý zvuk. Znělo to jako zavrčení. Co když je na blízku nějaké dravé zvíře?
ADAPTACE: Najděte si vhodnou zbraň, se kterou byste se mohli ubránit.
3. V zapadajícím slunci jste jasně zahlédli, jak se něco velkého mihlo mezi stromy. Co když je to medvěd?
ADAPTACE: Vylezte na strom, nebo si alespoň nějaký vhodný vyhlédněte.
4. Lovci utahují smyčku. Dorazily jim další posily. Obsadili všechny cesty, železniční tratě a na křižovatkách zřídili silniční hlídky.
ADAPTACE: Pokračujte v pochodu, ale od této chvíle nepoužívejte silnice ani cesty. Smíte jít maximálně pět metrů od okraje cesty.
5. Nevíte, jak se to mohlo stát, ale nepřátelský stopař se ocitl jen několik metrů od vás. Dobrá zpráva je, že on o vás zatím ještě neví.
ADAPTACE: Okamžitě zmlkněte. Pohybujte se maximálně potichu, ani větvička nesmí zašustit, ani kamínek zapraskat.
6. Pomoc je na cestě. Letí k vám policejní vrtulník, ale pilot neví, kde přesně se nacházíte. Sdělte mu co nejpřesněji svoji polohu.
ADAPTACE: Nejprve zjistěte, kde je sever. Potom najděte nějaký významný bod, na který dohlédnete, a odhadněte, kolik metrů od něj se nacházíte. Nakonec sdělte pilotovi svoji polohu. Přemýšlejte jak to udělat.
7. Lovci do akce nasadili agenty v přestrojení. Od této chvíle každý, kdo jde za vámi nebo před vámi, může být nepřítel v přestrojení.
ADAPTACE: Od této chvíle vás nesmí NIKDO spatřit! Rozumíte, vůbec nikdo!
8. Lovci jsou tu! Nezbývá, než se bránit. Ale vy nedáte svoji kůži lacino. Pusťte se s nimi do šarvátky. Když budete mít štěstí, snad se vám je podaří odrazit.
ADAPTACE: Nasbírejte si do kapes přesně deset kamenů. Trefte se s nimi aspoň do šesti stromů.
9. Hon je u konce. Lovci už vědí, kde jste. Naštěstí už je na cestě záchranná helikoptéra a za pět minut je přímo u vás. Zkuste ještě chvilku vydržet.
ADAPTACE: Odteď jděte pozadu jako rak. Hlídejte si záda a kameny udržte každého lovce v uctivé vzdálenosti, dokud nepřiletí pomoc. Máte k dispozici deset kamenů, jako úspěšné splnění se pokládá šest zásahů.
Žluté karty
1. Už tři dny bez přestání prší a prší. Půda pod nohama se proměnila v mazlavé bahno, do kterého se boříte až po kotníky.
ADAPTACE: Vymyslete způsob, jak pokračovat v pochodu v nezměněném tempu i v takovém odporném blátě.
2. Ztratili jste přehled, kde se lovci nacházejí. Zkuste zachytit alespoň nějakou informaci.
ADAPTACE: Zastavte se na místě a na tři minuty se zaposlouchejte. Co všechno slyšíte? Kolik různých zvuků dokážete rozlišit? Jaké informace jste získali?
3. Noční přepad. Tma, všude okolo se ozývají výkřiky a střelba. Nějaký lovec vás chytil ocelovým sevřením. Naštěstí vás napadlo odepnout si pásek a vyklouznout do tmy. Jste zachráněni, ale za cenu pásku a drahocenného vybavení, které na něm bylo.
ADAPTACE: Sežeňte si provizorní pásek a opatřete ho náhradním vybavení. Dřevěným nožem, tobolkou, lopatkou, sekáčkem a dalšími.
4. To je ale náhoda! Lovci tu zapomněli svoje zásoby. Před vámi na zemi leží konzervy, plné lahve vody a další balíčky potravin. Byla by věčná škoda je tu jen tak nechat.
ADAPTACE: Vyrobte si nějaké zavazadlo, aby jste v něm byli schopni co nejvíc potravin odnést.
5. Všechny cesty k záchrannému týmu jsou uzavřené. Je čas se strategicky ukrýt a vyčkat na další záchranný tým. Zanechte ale nějaký vzkaz, nebo stopu, jak vás můžou znovu najít.
ADAPTACE: Vymyslete a někde u cesty zhotovte na první pohled nenápadný, ale pochopitelný vzkaz. Musí znamenat: ODE DNEŠKA ZA TŘI DNY PŘIJDU NA TOHLE MÍSTO.
6. Ukořistili jste pušku. Až bude nejhůř, může se hodit. Ale protože jste sami, z taktického hlediska bude nejlepší střílet z maximální vzdálenosti. Tahle puška má dostřel 100 metrů.
ADAPTACE: Využijte svoji nově nabytou výhodu. Ale protože budete pálit vždycky až těsně na hranici dostřelu 100 metrů, naučte se dobře odhadovat vzdálenosti. Najděte objekt, který je od vás vzdálen právě sto metrů!
7. Při útěku jste přišli o část svého vybavení. Největší starost vám ale dělá ztráta drahocenného provazu.
ADAPTACE: Zkuste provaz něčím nahradit. Čím by to šlo? Uměli byste ho vyrobit?
8. Lovci do pátrání nasadili terénní buginy a motocykly. Musíte přidat do kroku a to pořádně, navíc je před vámi ještě dlouhá cesta. Znáte indiánský běh? Sto metrů běžíte, sto metrů jdete a odpočíváte. Dohromady to hodí pořádné zrychlení.
ADAPTACE: Unikněte lovcům, i když mají výhodu rychlosti. Postupujte pomocí indiánského běhu alespoň 15 minut.
9. Jedna z nejnebezpečnějších a také nejzrádnějších věcí při pochodu nepřátelským územím jsou obyčejné zatáčky. Kdo může tušit, co vás za nimi překvapí?
ADAPTACE: Odteď procházejte zatáčky tak, aby jste jako první viděli, co číhá na druhé straně. Jak to udělat?

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.

Přihlášení